OKROGLA MIZA

Prenova stavb – svetovalne kontaktne točke »vse na enem mestu«

Dogodek bo potekal v sredo, 26. marca 2025, med 10:30 in 12:30 v dvorani 2 ob sejmu MEGRA 2025 na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni.

Vabljeni:
predstavniki občin, lokalnih energetskih agencij, upravniki in drugi zainteresirani deležniki.

Vabilo s programom je dostopno na POVEZAVI.

Prijava
Dogodek bo potekal v organizaciji GI ZRMK (kontakt: neva@gi-zrmk.si) in je za vse udeležence brezplačen, ker poteka v okviru dveh EU projektov LIFE, BUSHROSSs in Renov-AID.

Kljub temu je obvezna prijava preko spletnega obrazca. Prijave sprejemamo do torka, 25. marca 2025, do 15. ure.

Udeleženci prejmejo brezplačno vstopnico za dostop na sejmišče.

 

Prenova stanovanjskih stavb je ena izmed prednostnih nalog na ravni EU in naše države. Na vseevropskem nivoju se za pospešitev celovitih prenov vzpostavlja svetovalne kontaktne točke po načelu »vse na enem mestu« (angl. One Stop Shop, OSS), kar je opredeljeno tudi v EU direktivi o energetski učinkovitosti stavb (EU/2024/1275) in predlogu novega Zakona o učinkoviti rabi energije (ZURE-1). Novi ZURE-1 bo obveznost vzpostavitve OSS predvidoma poveril Eko skladu in že delujoči mreži ENSVET, kar se posredno navezuje tudi na občine.

Prednosti in koristi za lokalne skupnosti
Svetovalne točke »vse na enem mestu« bodo zagotavljale tehnično in drugo pomoči občanom pri gradnji in prenovi stavb. Predvideno je združevanje vpletenih deležnikov v procesu graditve, to so lastniki stavb, svetovalci različnih profilov (pravni, tehnični, družbeni in gospodarski), upravniki, ponudniki materialov, proizvodov in naprav, izvajalci storitev, nadzorniki, pregledniki in drugi vpleteni, npr. občine in lokalne energetske agencije.

Občine imate pri vzpostavitvi in delovanju OSS ključno vlogo, saj morate med drugim poskrbeti za doseganje (svojih) ciljev URE, OVE in zmanjšanje ogljičnega odtisa.
Vsaka občina ima svoje potenciale za ta namen in jih mora znati izkoristiti, vprašanje je le, kako in na kakšen način, poti do cilja je več, izbrati pa moramo najbolj optimalno pot s tehničnega, finančnega in tuti socialnega vidika.
OSS vam bodo v pomoč pri doseganju ciljev večji energijske učinkovitosti, imate pa tudi vso možnost sodelovanja občinskih uprav in spodbujanjem svojih gospodarskih subjektov (npr. izvajalcev), da se ti aktivno vključijo v OSS in s tem nastane bolje organizirana lokalna mreža za prenovo.

S strani pristojnega ministrstva se boste seznanili z načrti glede OSS, izkaza za prenovo, financiranja in drugih podrobnosti ter vašega vključevanja in pomoči, ki vam jo pri tem nudimo.

Katere storitve naj ponudi OSS ter znanja in spretnosti svetovalcev
Na okrogli mizi bomo predstavili izzive in priložnosti delovanja OSS za različne deležnike pri prenovi stavb. Pri tem moramo zagotoviti lastnikom stavb celovito storitev strokovne podpore s ciljem povečanja obsega in dviga kakovosti prenov. Pri tem pa so ključna znanja in spretnosti sodelujočih svetovalcev v OSS, ki jih bodo potrebovali pri svojem delu.

Govora bo tudi o naboru potrebnih znanj in veščin za delovanje OSS, saj se načrtuje tudi razvoj usposabljanj za strokovnjake v novo nastajajočih OSS, da bi prenova stavb in stanovanj lažje stekla. Usposabljanja bodo potekala po modularnem pristopu, ki bo zajemal različne vidike obnove stavb in ga bo mogoče zlahka prilagoditi različnim lokalnim potrebam v sodelujočih državah. Slovenski partner v projektu je GI ZRMK, projekt pa sta s pismom podpore podprlo ministrstvo (MOPE) in Združenje občin Slovenije (ZOS).

Mednarodni projekt LIFE BUSHROSSs je namenjen krepitvi veščin vseh deležnikov OSS z namenom uspešne vzpostavitev in delovanje enotnih kontaktnih točk za pomoč lastnikom pri prenovi stavb. Projekt povezuje izkušene partnerje iz več držav (Irska, Grčija, Poljska, Ukrajina, Bolgarija in Slovenija – GI ZRMK), med njimi tudi iz tistih, ki so nedavno že uspešno vzpostavili OSS.

V projektu LIFE Renov-AID se ukvarjamo z razvojem OSS v Sloveniji, da bi vsebinsko in strokovno podprli povezovanje mreže ENSVET z deležniki prenove stavb v mestnih občinah, spodbudili vzpostavitev čimprejšnje delovanje OSS v pilotnih mestih ter utrli pot prenovi stavb. V projektu sodelujemo slovenski partnerji – IRI UL, Eko Sklad, GI ZRMK, SGG, Prosperia ter Mestne občine Ljubljana, Velenje in Kranj v sodelovanju z LEAG.