NA SEJMU DOM PODLEJENA ZNAKA KAKOVOSTI V GRADITELJSTVU
Na otvoritvi sejma DOM na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je potekala slavnostna podelitev certifikata Znak kakovosti v graditeljstvu (ZKG).
Prejemnika prestižnega znaka za okolje sta iQwood mozničen leseni nosilni element, podjetja iQwood in obnova/menjava stavbnega pohištva na stavbah kulturne dediščine, podjetja Mizarstvo in rezbarstvo Domen Ovsenik.
Znak ZKG že skoraj 30 let označuje kakovostne proizvode in storitve na področju graditeljstva, pri čemer ga prejme le 10 % najboljših ponudnikov.
Letos so bile posebej izpostavljene kategorije ZKG, ki spodbujajo zeleno tehnologijo in ohranjanje dediščine, kar nakazuje nedvoumno pot v trajnostno gradnjo.
Podelitev letošnjih priznanj ZKG dokazuje, da inovacije in tradicija lahko sobivata. Ali gradimo nov objekt ali obnavljamo dediščino, kakovost in trajnost morata biti na prvem mestu – in prav to sporočilo prinaša znak ZKG.
iQwood – elementi za trajnostno gradnjo
Podjetje iQwood, ustanovljeno leta 1992, se od vsega začetka ukvarja s konstruiranjem lesenih hiš.
Plod njihovih razvojnih aktivnosti je inovativna rešitev lesenih stenskih in stropnih križno spojenih nosilnih elementov z mozniki, torej brez lepil in drugih kemikalij, ki predstavlja osnovni nosilni element pri gradnji trajnostnih stavb.
Sistem iQwood (stene, strop) sestavlja križno mozničeni leseni element smrekovega lesa v kombinaciji z listavcem, izdelan brez uporabe lepil in kovinskih spojnikov, kar ga uvršča med inovativne in trajnostne gradbene rešitve.
Vezni elementi so bukovi mozniki in pri stropih lesni vijaki.
Leseni elementi imajo zelo dobre toplotnoizolacijske lastnosti in do določene mere uravnavajo vlago v prostorih, kar pripomore k boljšim bivalnim pogojem – več na povezavi.
Izvedba obnove in menjave stavbnega pohištva na stavbah kulturne dediščine
Samostojni podjetnik Domen Ovsenik se ukvarja z lesom že od rane mladosti, obrti se je izučil pri svojem očetu, pa tudi pri priznanih tujih mojstrih.
Specializirani so za obdelavo masivnega lesa ter se ukvarjajo s stenskimi in fasadnimi oblogami, kritinami iz lesa (deske) ter obnovo in menjavo oken in vrat (zunanja in notranja), polken in drugih elementov na stavbah kulturne dediščine, restavrirajo pa tudi staro pohištvo.
Specialno znanje in veščine stalno nadgrajujejo in tesno sodelujejo s spomeniško službo. Pri svojem delu uporabljajo stare tehnike, orodja in druge pripomočke pri obdelavi lesa.
V proizvodnem obratu nimajo CNC stroja, čeprav je »klasična« strojna oprema del delovnega procesa.
Pohvalen je odnos do dediščine in izvedba starih, preverjenih detajlov in postopkov izvedbe, kar velja tudi pri prenovi oken in vrat ali izdelavi njihovih replik – več na povezavi.
Nagrajencema čestitamo in želimo uspešno poslovno pot.
Seznam prejemnikov okoljskega certifikata ZKG od leta 2022 do 2025 si lahko ogledate TUKAJ.