OKROGLA MIZA

Priložnosti in izzivi vzpostavljanja svetovalne kontaktne točke »vse na enem mestu«

Strokovni dogodek na sejmu DOM bo potekal v petek, 7. marca 2025, med 10:15 in 13.30 v dvorani Urška 1 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani na Dunajski cesti 18.

Na dogodek so vabljena podjetja in posamezniki, vpeti v prenovo stanovanjskih stavb, bodisi v fazi priprave naložbe, svetovanja, načrtovanja tehničnih rešitev, financiranja, dobave izdelkov in tehnologij, izvedbe, nadzora kakovosti, upravljanja ali vzdrževanja. Vabimo akterje, ki vidijo svojo vlogo v OSS – v novi, integrirani obliki svetovalne podpore za prenovo stavb.

Dogodek je za vse udeležence brezplačen, kljub temu je obvezna prijava preko spletnega obrazca.

Vabilo in program dogodka je dostopno na POVEZAVI.

Vsebina okrogle mize

Na okrogli mizi želimo najprej spregovoriti o izzivih delovanja OSS in priložnostih, ki jih vključevanje v OSS predstavlja za deležnike v občinah (tudi za proizvajalce, dobavitelje, izvajalce del, ponudnike storitev, projektante). Le integrirana storitev podpore pri prenovi stavb bo lahko okrepila obseg prenove. Predpogoj uspešnega povezovanja deležnikov OSS pa je v razumevanju koristi, ki jih deležnikom takšno sodelovanje prinaša.

V drugem delu okrogle mize pa se bomo posvetili znanjem in spretnostim, ki jih sodelujoči v OSS potrebujejo, da bo svetovanje zares celovito in da bo doseglo namen, to je pospeševanje celovite prenove stavb. V OSS bodo vključeni štirje strokovni profili strokovnjakov – pravni, tehnični, družbeni in gospodarski.

Zakonska podlaga

Za uresničitev ciljev evropske strategije Val prenove si morajo zainteresirane strani na vseh ravneh upravljanja močno prizadevati, da bi dosegli potrebno hitrost in obseg energetske prenove stanovanjskih stavb. Pomembna oblika podpore so svetovalne točke po načelu »vse na enem mestu« (angl. One -_Stop -_Shop, OSS) za prenovo stavb in stanovanj. Po Direktivi o energetski učinkovitosti stavb (EU/2024/1275) morajo države vzpostaviti te točke na vsakih 80 tisoč prebivalcev oz. glede na večji obseg potencialnih stavb za prenovo na določenem območju. Zagotavljale bodo tehnično pomoč in “na enem mestu” združevale deležnike prenove stavb, med drugim lastnike stavb, upravne, finančne in ekonomske deležnike ter mala, srednja in mikro podjetja, ki prenovo izvajajo.

V pripravi je novi Zakon o učinkoviti rabi energije (ZURE-1), ki bo obveznost vzpostavitve OSS predvidoma poveril Eko skladu in že delujoči mreži ENSVET.

Podpora celoviti prenovam stavb

Projekt LIFE Renov-AID je na temo razvoja OSS v Sloveniji združil slovenske partnerje (IRI UL, Eko Sklad, GI ZRMK, SGG, Prosperia ter Mestne občine Ljubljana, Kranj v sodelovanju z LEAG in Velenje), da bi vsebinsko in strokovno podprli povezovanje mreže ENSVET z deležniki prenove stavb v mestnih občinah, spodbudili vzpostavitev in čimprejšnje delovanje OSS v pilotnih mestih ter utrli pot prenovi stavb.

Projekt Renov-AID je podprla vrsta ključnih deležnikov v Sloveniji, ki lahko na področju svojega delovanja z znanjem in izkušnjami prispevajo k razvoju svetovalnih točk v stavbnem sektorju in v sodelovanju z OSS zaznajo medsebojne koristi.
Dosedanje izkušnje iz delovanja svetovalnih točk po EU kažejo, da je treba deležnikom, odgovornim za ustanovitev OSS in akterjem, zainteresiranim za sodelovanje v OSS, zagotoviti posebna znanja in veščine za uspešno delovanje, tako organizacijsko kot glede vsebine in oblike svetovanj občanom.

Zapolnjujemo vrzeli v znanjih in spretnostih

Mednarodni projekt LIFE BUSHROSSs je namenjen krepitvi veščin vseh deležnikov OSS (npr. nacionalnih, regionalnih in lokalnih organov, energetskih agencij itd.) za uspešno vzpostavitev in delovanje enotnih kontaktnih točk za pomoč lastnikom stanovanj pri prenovi stavb in stanovanj. Projekt povezuje izkušene partnerje iz več držav (Irska, Grčija, Poljska, Ukrajina, Bolgarija in Slovenija – GI ZRMK), med njimi tudi iz tistih, ki so nedavno že uspešno vzpostavili OSS.

Pripravljen bo evropski nabor potrebnih znanj in veščin za delovanje OSS in razvito usposabljanje za strokovnjake v novo nastajajočih OSS, da bi prenova stavb in stanovanj lažje stekla. Usposabljanja bodo potekala po modularnem pristopu, ki bo zajemal različne vidike obnove stavb in ga bo mogoče zlahka prilagoditi različnim lokalnim potrebam v sodelujočih državah. Slovenski partner v projektu je GI ZRMK, projekt pa sta s pismom podpore podprlo ministrstvo (MOPE) in Združenje občin Slovenije (ZOS).

Mednarodni projekt xBUILD-EU (Slovenski gradbeni grozd – SGG) se nam bo pridružil na okrogli mizi pri ugotavljanju vrzeli in priložnosti za premagovanje omejitev vrednostne verige v gradbeništvu. Projekt želi zgraditi strateško partnerstvo grozdov, osredotočeno na medsektorsko sodelovanje in medsebojno izmenjavo znanj in izkušenj, kot “Eurocluster” za podporo uvedbe nove industrijske strategije za Evropo s poudarkom na sinergijah in medsektorskih vidikih med sektorjema tekstila in gradbeništva z uporabo naprednih tehnologij.

Za dodatne informacije in pojasnila smo vam na voljo preko e-pošte usposabljanje@gi-zrmk.si.

Vljudno vabljeni.

Povzetek okrogle mize o vzpostavljanju svetovalne točke “vse na enem mestu” za prenovo stavb, 7. marca 2025

Okrogle mize “Priložnosti in izzivi vzpostavljanja svetovalne kontaktne točke »vse na enem mestu«, ki je potekala 7. marca 2025, ob sejmu DOM, se je udeležilo 39 strokovnjakov, dobra tretjina med njimi projektantov, arhitektov in inženirjev, slaba tretjina predstavnikov javnega sektorja, drugi udeleženci pa so bili (energetski) svetovalci, raziskovalci in ponudniki proizvodov in storitev za prenovo stavb. Dogodek je potekal pod okriljem dveh evropskih projektov Renov-AID in BUSHROSS, v organizaciji Gradbenega inštituta ZRMK.

Vsebina okrogle mize je dostopna na POVEZAVI.
Poročilo okrogle mize je dostopno na POVEZAVI.